Elektronik Sigara Gerçekten Bir Salgın mı?

Elektronik Sigara Gerçekten Bir Salgın mı?


Genç kullanıcı meselesi, e sigara muhalifleri tarafından, e-sigaraların yetişkin bir ürün olarak kamu tarafından kabul edilmesini engellemeye yönelik bir kama olarak kullanılıyor.


Bunun nedeni oldukça basit: Elektronik sigara, sigara içmekten daha güvenlidir ve anahtarlayan herhangi bir yetişkin sağlığını iyileştirir. Vaping sigara içenlere yardımcı olur; Bu çok temelde inkar edilemez. Yani bunu anlarsan, vapingin kötü bir şey olduğunu nasıl savunabilirsin?


Şüpheciler problemin genç vaping olduğunu söylüyor. Sigara içmeyen gençler önemli sayılarda Elektronik sigara yapmaya başlıyorsa, sigara içenlerin yararları, en azından biraz - gençlere yönelik potansiyel olumsuzluklarla dengelenir. Bu, birçok kişi için gerçek bir sorun ve adil bir endişe - ancak sadece veriler tarafından destekleniyorsa.


Ama ne alacağız? “Büyük Vaping, gençleri nikotin bağımlılığı yaşamak için şeker aromalı zehir satıyor!” Diyorlar, Ulusal Gençlik Tütün Araştırması'ndan (NYTS) bazı korkutucu görünümlü istatistiklere atıfta bulunarak ve sanki tatlı aromalı e-sıvıların resimlerini gösteriyormuş gibi söylüyorlar. Sigara içiyorlar. “Vaping sigara içmek için bir geçit!” Diye bağırıyorlar, ağ geçidi ile daha duyarlı olan ortak sorumluluk açıklamalarını ayırt edemeyen çalışmalardan bahsediyorlar .


Tartışmanın ihtiyaç duyduğu şey, her şeyden çok, gerçek kanıtlara makul bir bakış. Sigara içmeyen gençler düzenli vapers oluyorlar mı? Bunun için endişelenmeli miyiz?


Bir yeni kağıt 2015 nyts veri bu soruları ve daha fazlasını cevap at Konstantinos Farsalinos, Riccardo Polosa ve Venera Tomaselli bakar. Neden 2015 ABD'de sözde genç vaping “salgın” ın en yüksek noktasıydı.


Verileri anlama

Belge, 2015 Ulusal Gençlik Tütün Araştırması'ndan elde edilen verileri, kullanılması gerektiği şekilde kullanmaya koyuldu. Orijinal Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinde (CDC) sonuçların rapor edilmesi, geçen ay vaping yapan öğrenci sayısına odaklanırken, öğrencilerin ne sıklıkla vapedediklerini tartışmamışlardır. Bir e-çiğ üzerinde tek bir puf deneyen hiç sigara içmeyen bir kişi, her gün bir vapingden büyük ölçüde farklıdır. Her gün kullanım potansiyel olarak bir sorundur; Tek bir puf muhtemelen sadece merak ve az bahsetmeye değer.


Kâğıt aynı zamanda hiç sigara içmeyenler, geçmişte sigara içen insanlar ve son bir ayda sigara içenler ile sigara içenler arasındaki verileri de koparmaktadır. NYTS verilerinin gerçekte ne gösterdiğinin ortaya çıkması söz konusu olduğunda bu önemli bir noktadır. Sadece sigara içen hiç sigara içmeyenler, şu an sigara içenler daha düzenli olarak vaping yapıyorlar mı? Bu tür bir soru, Amerikan Amerikan halk sağlığı yaklaşımından çok korkutucu bir numara üretmek için onları bir araya getirmekten çok daha bilgilendiricidir.


Gerçek şu ki, gençler, bağımlılık riski taşıyan düzenli kullanıcılar yerine, çoğunlukla ara sıra deneycilerdir.

NYC verileri CDC tarafından rapor edildiğinde, odak her zaman son 30 gün içinde vaping yapan öğrenci sayısına sıkı sıkıya bağlıdır. Orijinal anket sorusu daha ayrıntılı bilgi vermesine rağmen, geçen ay bir gün içinde vaping, her gün vaping ile birlikte toplanır. Yeni kağıt, geçen ay vapers ve sigara içenleri sınıflandırmak için bu verileri kullanıyor. Son 30 gün içinde 1 ile 19 arasında sigara içmek veya sigara içmek seyrek kullanım olarak tanımlanır ve buna sık kullanım denir.


Sonuçlar çoğu öğrencinin sigara içmediğini ve sigara içmediğini, yaklaşık yüzde 77'sinin sigara içmediğini ve yüzde 72'sinin asla vaping yapmadığını göstermektedir. Sigara içen öğrencilerden (hayatlarında bile bir puf), yaklaşık yüzde 28'i son 30 günde sigara içiyordu ve yüzde 1.7'si sigara içiyordu.


Vaping yapmayı deneyen öğrenciler için (sadece bir puf bile olsa), son 30 günde sadece yüzde 39'un üzerinde vaping vardı, ancak bunların yarısı sadece bir veya iki gün içinde vapedilmişti. Sigaralarda olduğu gibi, sadece yüzde 1.7'si sık sık veterinerlerdi ve her gün sadece yüzde 1.1'i vapurdu.


Bunlar sadece temel sonuçlardır, ancak son 30 gün içinde herhangi bir kullanımı bildirmenin neden durumun gerçekliğini yakalamadığını açıkça göstermektedir. Öğrencilerin sadece yüzde 12,6'sı geçtiğimiz ay en az bir kez vaping yaptı. Sonuçlar CDC tarafından rapor edildiğinde, bu yüzde 12,6'nın “geçerli vapers” olduğunu ve bunun da sık kullanım anlamına geldiğini söylediler. Ancak, gazetenin gösterdiği gibi, sık kullanım sadece gençler için yüzde 1.7 oranında bildirilmiştir. Gerçek şu ki, gençler, bağımlılık riski taşıyan düzenli kullanıcılar yerine, çoğunlukla ara sıra deneycilerdir.


Neden gençler Elektronik sigara?

Ancak, bunların hiçbiri sorunun özünü çekmiyor. Asıl soru, hangi gençlerin sık sık vaping olduğu. Çoğunlukla sigara içen gençler ise, vaping neredeyse kesinlikle lise ve ortaokul öğrencileri için olumlu bir etkiye sahip. Eğer hiç sigara içmeyen çok sayıda genç vaping toplarsa, o zaman elektronik sigara gerçekten bir soruna yol açabilir. CDC'nin resmi iletişimleri, bu şekilde geçen ay vaping veya daha az yakın deneyime dayanarak bu şekilde resim yapma eğilimindedir, ancak veriler gerçekten ne diyor?


Bu makale sigara içme durumuna göre vaping oranlarına bakar ve bulgular oldukça tahmin edilebilir. Sigara içmeyenlerin sadece yüzde 5,5'i son 30 gün içinde vaping yapmıştı ve bunlardan yüzde 58'i ayda sadece bir veya iki gün içinde vapur tuttu. Genel olarak, hiç sigara içmeyen gençlerin sadece yüzde 0,3 sık sık Elektronik sigara oldu - bu sadece binde üç.


Daha önce sigara içmeyenler için ama son zamanlarda olmayanlar için, geçen ay yaklaşık yüzde 28'i vapur aldı. Bunlardan yaklaşık yüzde 44'ü bir ya da iki gün içinde sadece vapurdu ve sadece yüzde 11.4'ü ayın üzerinde sıkça vapur aldı. Geçtiğimiz ay içinde sigara içen öğrenciler için yüzde 58'i de vaping yaptı ve bunların yaklaşık yüzde 28'i sık Elektronik sigara ve yüzde 19'u günlük vapurdu.


Sigara içenlerin çok sık olması, sigara içenlerin sigara içenlere göre daha fazladır ve her iki sigara içenlerden daha fazladır.

Araştırmacılar, gençlerin ne sıklıkla sigara içtikleri ile ne sıklıkla Elektronik sigara ettikleri arasındaki bağlantıya baktıklarında, daha sık sigara içenlerin sık sık Elektronik sigara olma olasılığını buldular. Örneğin, seyrek sigara içenlerin yüzde 7,3'ü her gün vap olurken, sigara içenlerin yüzde 17'si bunu yapmıştır. Benzer şekilde, geçtiğimiz aylarda sıkça vaping yapan öğrencilerin yüzde 83'ünden fazlası daha önce sigara içmişti ve sadece yüzde 14'ü hiç sigara içmemişti. Geçtiğimiz ayda sadece bir veya iki gün boyunca deneysel vaping yapmak için, neredeyse yüzde 41'i hiç sigara içmemişti; yaklaşık yüzde 36'sı, daha önce sigara içmemişti, ancak son zamanlarda sigara içmeyenlerdi.


Çalışmada, yazarların veriler üzerinde yaptıkları analizler net bir şekilde özetlenmiştir. Daha önce sigara içen öğrenciler, sigara içmeyenlere göre sekiz kat daha fazladır ve son sigara içenler, son bir ayda sigara içmemiş olanlara göre son zamanlarda 11 kattan fazladır. Sigara içenlerin çok sık olması, sigara içenlerin sigara içenlere göre daha fazladır ve her iki sigara içenlerden daha fazladır.


Hikaye basit: düzenli, sık vaping düzenli, sık sigara içenler arasında çok daha yaygındır ve daha az sigara içen öğrencilerin deneysel olarak sadece Elektronik sigara yapma olasılığı daha yüksektir.


Genç vaping gerçek bir problem mi?

Bu makalenin ele alması gereken en büyük soru, genç Elektronik sigara gerçekten endişelenecek bir şey olup olmadığı ve kanıtlara dayalı cevabın “hayır” olduğu yönündedir.


“ABD'deki gençler arasında son 30 günlük e-sigara kullanımında son zamanlardaki artışa ilişkin makul endişeler olsa da, burada rapor edilen veriler e-sigara kullanımının çoğunun deneysel veya seyrek olduğunu gösterirken, düzenli kullanımın hiç olmazsa çok az olduğunu gösteriyor. sigara içen.”


Gençlerde vapingin artması beklenmektedir, çünkü vaplar hala oldukça yenidir, lezzetli tatlar içerir ve sigaradan çok daha güvenlidir. Ancak yazarlar, bu kullanımın çoğunun seyrek ve ara sıra olduğunu vurgulamaktadır.


Elektronik sigara, halk sağlığının onu kabul etmeyi seçip seçmeyeceği bir halk sağlığı aracıdır.

CDC'nin “mevcut kullanımı” bir önceki ayda herhangi bir Elektronik sigara olarak tanımlamaya ve kullanım sıklığını tamamen göz ardı etmeye karar vermesi, konuyla ilgili çok kafa karışıklığına neden oldu. Vaping sıklıkla bağımlılık ve kompulsif davranış salgını olarak boyanmıştır, ancak kanıtlar temel olarak deneysel bir salgın olduğunu göstermektedir - grupta olduğu gibi aslında faydalanacaktır: düzenli sigara içenler.


Ele alınması gereken bazı gerçek sorunlar var - örneğin, hiç sigara içmeyenlerin küçük bir yüzdesi hala çok sayıda gence dönüşebiliyor, çünkü çoğu hiç sigara içmediler - ama gerçek bir sorun olup olmadığını öğrenmenin tek yolu düzenli olarak detaylı kanıtların izlenmesi. Bu makalede görüldüğü gibi, CDC raporları sık sık yaptığı gibi, geniş yanıltıcı fırça vuruşlarına güvenmektense, durumu ayrıntılı olarak incelediğinizde durum çok farklı görünmektedir.


CDC için rahatsız edici gerçek şu ki, çoğu normal gazete sigara içenler ve eskiden sigara içenler ise - ve onlar - e-sigaraların yükselişi gençler için yetişkinler için olduğu gibi iyi bir şey olabilir. Elektronik sigara, halk sağlığının onu kabul etmeyi seçip seçmeyeceği bir halk sağlığı aracıdır.

Likit Vaporesso Pod elektronik sigara smokturkey.com